Blog

Çapa Makineleri Hakkında Her Şey

Tarım ile ilgilenenlerin olmazsa olmazları arasında bulunan çapa makineleri tarlanın çapalanmasına yardımcı olur. Belirli dönemlerde gereksinim duyabileceğiniz çapa makineleri kolay yol ve gelişmiş seçenekleri ile beklentilerinizi doğru bir şekilde karşılar. Tarlanızı doğru bir şekilde çapalamak için gereksinim duyduğunuz çapa makineleri için belirli özelliklere dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü sektörde 2 farklı türde çapa makineleri bulunur. Çapa yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak bu iki makineden birini tercih edebilirsiniz. Eğer geniş metrekareli alanları çapalayacaksanız dizel motor ile çalışan çapa makinelerini tercih edebilirsiniz. Küçük ve orta ölçekli olan alanların çapalanması için benzinli çapa makinelerini tercih edebilirsiniz.

Çapa Makinelerini Araziye Göre Seçin

Arazinin ölçeğine göre tercih edebileceğiniz çapa makineleri konum bakımından da belirli özelliklere sahiptir. Örneğin; dik yamaçlı ve engebeli arazilerde çapa makineleri kullanımı oldukça zor olabilir. Eğer düz bir zemin üzerinde çapa yapmak istiyorsanız marka ve model fark etmeksizin dilediğiniz çapa makinesini satın alabilirsiniz. Ancak girintili çıkıntılı olan alanlarda tercih edeceğiniz çapa makineleri daha yüksek güçte ve daha ağır özellikte olmalıdır. Bu nedenle hem sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz hem de çapanın hızını düşürme gibi problemlerden korunmuş olursunuz. Toprağa gömülme probleminin sıklıkla yaşandığı çapalarda vites kullanımına oldukça önem göstermelisiniz. Bu nedenle çapa makineleri tercih ederken vitesli olan modelleri tercih etmelisiniz. Çapanın toprağa gömüldüğü durumlarda vites değiştirerek bu problemden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Çapa Makinesinde Şanzımanın Önemi

Şanzıman kalitesi bakımından da birbirinden farklı özelliklere sahip olan çapa makineleri kaliteli şanzımanlı özelliklere sahip olmalıdır. Uzun süre sorunsuz bir şekilde arazinizi çapalamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz çapa makineleri arasında doğru tercihte bulunabilirsiniz. Eğer araziniz çok büyük ise kuyruk miline sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz. Çapalama işlemlerinin doğru ve kuvvetli bir şekilde gerçekleşmesi için gereksinim duyduğunuz bu makineler zamandan ve enerjiden büyük ölçüde tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan makineye sahip olmadan önce marka ve modeller arasında karşılaştırma yaparak ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun olan modelleri tercih edebilirsiniz.